Встановлення апаратних ключів

Вiталій (адміністратор)
19.04.2017, 12:03 (Відредаговано: 19.04.2017, 12:04)

Починаючи з версії 0.21.5.1, Соната підтримує апаратні електронні ключі на спеціальних носіях: "Алмаз" та "Кристал" від "Інституту інформаційних технологій".
Нижче докладно описано, як встановити такий ключ до Сонати та підписувати ним звіти.


 1. Перед першим використанням ключів бажано завантажити та встановити драйвери доступу з офіційного сайту ІІТ: для Алмазу; для Кристалу.
 2. Далі треба імпортувати до Сонати усі сертифікати до ваших апаратних ключів: "Меню - Криптобібліотека - Переглянути сертифікати - Імпортувати". Якщо у вас немає файлів сертифікатів, то їх можна завантажити із сайту вашого АЦСК (де ви оформлювали ключі).
 3. Вставте апаратний флеш-ключ (або ключі, якщо у вас їх кілька) до USB-роз'ємів вашого комп'ютера. Одночасно повинні бути вставлені усі ключі, якими ви плануєте користуватися у Сонаті.
 4. Тепер можна налаштувати ключі у програмі. Так само, як і для звичайних ключів, на сторінці налаштування підпису натисніть кнопку "Обрати...":
  вставте опис до зображення

 5. У вікні зчитування ключа перейдіть на вкладку "Апаратний ключ". У списку ліворуч будуть відображені усі доступні (вставлені) апаратні ключі:
  вставте опис до зображення

 6. Оберіть ключ зі списку та вкажіть пароль до нього у полі "Пароль". Зверніть увагу, що у списку ключів є категорії носіїв (наприклад, "е.ключ ІІТ Алмаз-1К"), а є самі ключі (зазвичай позначені цифровим кодом, наприклад "019600"); обирати треба саме ключ - у такому випадку праворуч з'явиться напис "Назва: ..."
  вставте опис до зображення

 7. Потім натисніть "Обрати". Якщо ви вказали правильний пароль та при зчитуванні ключа не виникло ніяких помилок, то на сторінці налаштування підпису ви побачите, що ключ встановлено:
  вставте опис до зображення

 8. Після встановлення усіх ключів збережіть профіль.

 9. Подальша робота з апаратними ключами у Сонаті (підписання, відправлення тощо) практично не відрізняється від роботи зі звичайними ключами. Відмінність полягає лише у тому, що у випадку відсутності ключа (забули вставити флеш-ключ до роз'єму або переставили його) Соната може запропонувати обрати його знову (пункт 5).


ПС. Корисні поради:

 • Імпортуйте усі свої сертифікати вручну перед встановленням ключа - це прискорить процес та захистить вас від помилок при відсутності доступу до серверів АЦСК. Зазвичай, для кожного ключа повинно бути по 2 сертифікати.
 • Після встановлення апаратних ключів не забувайте кожного разу вставляти їх до USB-роз'ємів комп'ютера перед початком роботи у Сонаті.
 • Намагайтеся не змінювати USB-роз'єм для ключа час від часу (вставляйте ключ завжди до одного й того самого роз'єму): це допоможе програмі знайти ключ, а вам - уникнути повторного вибору ключа при спробі щось підписати або відправити.
 • Якщо Соната під час підписання документів або іншої процедури запропонувала вам обрати ключ (наприклад, ви забули вставити його перед початком роботи), то встановіть флеш-ключ до USB-роз'єму, а потім у вікні вибору ключа натисніть кнопку "Оновити список носіїв". Після цього ваш ключ з'явиться у списку.
 • Перевірити правильність введеного паролю можна, встановивши галку "Показати пароль".
misyura.vladimir.ua

Доброго дня. Є проблема при встановленні апаратних ключів. Слідував цій інструкції https://sonata.biz.ua/topic/1989 , але при виборі апаратного ключа е.ключ Алмаз немає ключів позначених цифровим кодом, як це можна виправити ?

Вiталій (адміністратор)

Ви певні, що у вас ключ саме такого типу, який підтримує Соната - "Алмаз" чи "Кристал"?
Де ви оформлювали цей апаратний ключ?

misyura.vladimir.ua

Ключі отримані в державній казначейській службі, електронний ключ "Secure Token-337"

Вiталій (адміністратор)

Отже, це не Алмаз, як бачите.
Ключові носії типу "Secure Token-337" Соната не підтримує.
Ви можете звернутися до свого представництва Сонати - https://sonata.biz.ua/help/support - для консультацій. Можливо, вдасться зберегти файл ключа з носія на диск чи флешку. Тоді Соната із ним працюватиме.

rocvdm2016

Якщо змінився бухгалтер, при заміні ключів потрібне додаткове повідомлення у Сонату чи ні?

Вiталій (адміністратор)
07.11.2018, 16:16 (Відредаговано: 07.11.2018, 16:17)

Повідомлення потрібне не Сонаті, а контролюючому органу.
ДФС, Держстат, МЕРТ, ФСС - усюди, куди будете звітувати з новим ключем, його треба спочатку зареєструвати відповідним повідомленням.
Для податкової - це J/F1391103. При його створенні та поданні новий ключ бухгалтера вже повинен бути встановлений у профілі.

Добрый день. Скажите, пожалуйста, Соната поддерживает сейчас работу с аппаратными ключами фирмы "Автор" Secure Token-337M ? И если нет, то планируется ли осуществить поддержку этих ключей?

Вiталій (адміністратор)

Підтримується моделі SecureToken-337 та SecureToken-337F.
Інші поки не плануються.

Можна деталі як підключити SecureToken-337F?

Вiталій (адміністратор)
Мйк
25.06.2019, 18:53 (Відредаговано: 25.06.2019, 19:05)

Del.

Заїхав з Гугля, але потім все знайшов тут

klast
27.08.2019, 13:18 (Відредаговано: 27.08.2019, 13:22)

Чи підтримує соната формат токену від ТОВ АВТОР -"Смарт-карта CryptoCard-337" Смарт-карта CryptoCard-337

Вiталій (адміністратор)

Ми не тестували смарт-карти, тому гарантії немає. Але цілком може працювати. Ви можете скористатися безкоштовною версією Сонати, щоб перевірити це на практиці.

Технічна підтримка: support@sonata.biz.ua